Ez történt
2019. januári indulás óta itt dokumentáljuk a fontosabb történéseket, változásokat, a budaörsi Ne Fűts Hulladékkal Mozgalommal kapcsolatban.
- Kérdezz-Felelek
1. A rászoruló, szegény emberek fűtenek hulladékkal Budaörsön?
Nem. A Budaörsi Polgármesteri Hivatal 2 erdei köbméter tüzifa mellett, egyedi elbírálással további, pénzbeli támogatást is nyújt azoknak, akiknek szüksége van rá, mert jövedelmi helyzetük ezt indokolja. A Szociális és Egészségügyi Iroda vezetője által írt levelet a részletekről itt olvashatod:
https://www.nefutshulladekkal.hu/wp-content/uploads/2021/11/Futsunk_okosan.pdf2. Tudjuk, hogy jó szándék vezérel. Mégis miért káros, ha egyből a szegény emberek védelmében, rájuk hivatkozva bírálod azt az embert, aki a Facebookon csípős, fekete füstöt eregető szomszédjára panaszkodik?
Azért, mert ezzel igazságtalanul a rászoruló emberekre hárítod a felelősséget. Mivel a rászorulók támogatást kapnak, ezért kijelenthető, hogy a csípős, füstös, káros budaörsi levegő azoknak az embereknek a felelőssége, akik bár megtehetnék, hogy nem fűtenek tüzelésre alkalmatlan tüzifával (háztartási hulladék, bútorlap, OSB lap, egyéb kezelt fa, nedves fa), ismerethiány vagy nemtörődömség miatt, mégis megteszik ezt.
3. A légszennyezés (kisméretű szállópor) mekkora része száramazik a közlekedésből, iparból és mekkora része a lakossági fűtésből?
„napjainkban a kisméretű szállópor kibocsátásához a legnagyobb mértékben a lakossági fűtés járul hozzá (több, mint 80 %-kal). Emellett lényegesen kisebb a hozzájárulása a korábban fő probléma-forrásnak gondolt iparnak (kb. 5 %) és közlekedésnek (kb. 5 %).”
forrás: http://www.futsokosankampany.hu/
Számos más tanulmány és mérés ugyanerre a következtetésre jutott, ha rákeresel, megbizonyosodhatsz róla.4. OKé, de mit csináljak, ha azt tapasztalom, hogy nem tudok kimenni az udvarra, nem tudok szellőztetni, nem tudok teregetni, vagy egyszerűen csak féltem gyerekemet, akik épp délutáni pihenőjüket tartják a bölcsiben?
Tájékozódj és tájékoztass. Menj át a szomszédhoz és tájékoztasd arról, hogy amit tesz, nagyon káros az egészségre és nagyon zavaró. Tájékoztasd arról is, hogy ha hulladékkal, kezelt fával, netán veszélyes hulladékkal fűt, akkor sérti a törvényt, és tevékenysége akár többszázezres bírsággal is súlytható. Kérdezd meg, hogy szüksége van-e támogatásra és ha igen, akkor érdeklődjön az önkormányzatnál, mert ott támogatást kaphat. Az ügyintézésben akár segíthetsz is neki, amennyiben szükséges.
5. Nem szeretnék emiatt rosszban lenni a szomszéddal. Mit tegyek?
Bár teljesen érthető, hogy nem szeretnél rossz viszonyt ápolni szomszédoddal, de ha normális, nyugodt hangvétellel beszélsz vele, álláspontodat határozottnak gondolod és ezt határozottan is közvetíted, akkor nem feltétlenül vezet ez hosszabb távon a kapcsolatotok elmérgesedéséhez. Segítség lehet az is, ha összeállsz más szomszéddal és együtt mentek át beszélni az illetővel.
Gondold végig azt is, hogy minek van nagyobb súlya számodra? Kockáztatni a szomszédoddal való viszonyodat, vagy kockára tenni a saját és családod egészségét? Ne feledd! Mindenkinek joga van az egészséges élethez és az ezt biztosító körülményekhez!
További lehetőség, hogy kirívó esetekben, a hét minden napján, reggel 7 és este 10 között hívhatod az Önkormányzat által biztosított zöld számot (06 80 180-001), mely után a rendőr- és közterületes járőr a helyszínen dokumentálja az esetet és továbbítja azt, az ügyben illetékes Kormányhivatal felé.6. Milyen egészségügyi problémákat okozhat a helytelen fűtés miatti légszennyezés?
Hosszasan lehetne sorolni, a teljesség igénye nélkül: szív- és érrendszeri megbetegedések, légzőszervi megbetegedések, meddőség, impotencia, fejlődési rendellenesség, magzat genetikai elváltozása stb. Magyarországon évi 13.000 ember korai halálához vezet a főként lakossági fűtésből származó légszennyezés, mely egyes kutatások szerint, lakosságarányosan, a második legmagasabb halálozási számot jelenti a világon, Kína után.
7. Mi a baj a kisméretű szállóporral és a helytelen fűtésből származó kisméretű szállóporral?
A szállóporban található részecskék annyira picik, hogy adott esetben a véráramba is bejutnak a tüdőn keresztül. Felületük, mint egy szállítóközeg viselkedik, erre tapadnak rá azok a veszélyes, betegségeket okozó molekulák, melyek a hulladék, kezelt fa tüzelése, de akár a nedves fa tüzelése során is keletkeznek. Ezek a molekulák a véráramba jutva – és egyes fajtájuk a testünkből soha nem ürülve – felhalmozódnak és így okozhatják a megbetegedést. Minél kisebbek a szállópor részecskék – adott térfogatra számítva, azonos koncentrációnál -, annál nagyobb az összfelületük a nagyobb méretű szállópor részecskék összfelületéhez képest, melyekre a káros anyagok rátapadnak (tízszerese, százszorosa is lehet, tehát ennél nagyobb „ülőhely” van arra, hogy a káros anyagokat a testedbe szállítsák). Ezért is sokkal veszélyesebb a PM2.5 méretű szállópor részecske, mint a PM10 (a 2.5 és 10-es szám a részecske átmérőjét jelenti microméterben. A PM2.5 az emberi hajszál átmérőjénél 10-30x kisebb).
részletesebben a témáról itt tájékozódhatsz:
http://www.futsokosankampany.hu/a-helytelen-tuzeles-egeszsegugyi-hatasai - Viszlát közösségi média!
A mai napon a Facebook oldalunkat bezártuk.
- Nem a rászorulók fűtenek hulladékkal Budaörsön
Itt a hideg, újra dől a mérgező füst a kéményekből. De talán ez a tél más lesz.Amikor tavaly berobbant a budaörsi közbeszédbe a hulladékkal, és nem megfelelő fával fűtés problémája, sokan hozzászóltak az erről folyó közösségi vitához. Az érdemben megnyilvánulók jelentős része azzal hárította el az ügyet, hogy szemetet, ruhát, PET-palackot csak az dob a tűzre, akinek a másik választása a fagyhalál. Akiknek nem telik rendes tűzifára.
Utánajártunk, kutattunk, számoltunk, rendeleteket olvastunk, találkoztunk az Önkormányzat Szociális és Egészségügyi Irodájának irodavezetőjével. Ezek alapján kijelenthetjük, hogy Budaörsön nincs olyan család, amely az anyagi helyzete miatt kényszerülne arra, hogy hulladékkal fűtse az otthonát.
Az önkormányzat részletes levélben (letöltéshez kattints ide) írta meg nekünk, hogy milyen támogatásokat vehet igénybe az, akinek nincs mivel fűtenie. A személyes találkozáskor pedig megtudtuk, hogy akinek az általuk biztosított tűzifa kevés, elfogy, ők egyedi elbírálás alapján, pénzbeli támogatást kaphatnak további tűzifa beszerzéséhez, ami elég a teljes szezonra. Előfordulhat, hogy erről a lehetőségről nem tud minden rászoruló család (például a szomszédod, akiért aggódsz), de te is tehetsz érte, hogy eljusson hozzájuk az infó. Ő segítséget kap, te pedig egészségben töltött plusz éveket. Win-win.
Ok, tehát a rászorulók hozzájutnak a megfelelő minőségű és mennyiségű tüzelőhöz. De akkor ki fűt hulladékkal?
A felénk tett jelzések és a személyes tapasztalataink alapján ők az alábbi két csoport valamelyikébe tartoznak:- nem tudja, hogy mérgező, amit csinál
- nem érdekli, hogy mérgező, amit csinál
A mozgalmunk őket célozza.
Az első csoportba tartozók nagy része érvekkel, adatokkal, tényekkel meggyőzhető arról, hogy ne mérgezze magát, a családját és a szomszédait. Ebben tudsz segíteni, például úgy, hogy átcsöngetsz hozzá és tájékoztatod róla. Aki nem meggyőzhető, az értelemszerűen átsorolandó a második csoportba.
A második csoport tagjainál első körben közösségi eszközökkel érdemes megpróbálni elérni, hogy odafigyeljenek arra, mivel fűtenek. Ha magától nem érdekli, akkor legalább érezze kínosnak. Érezze magán a szomszédok rosszalló tekintetét. Vállalja a felelősségét annak, hogy mérgeket ereget a levegőbe, amitől ő, a családja és a szomszédai is megbetegedhetnek és emiatt idő előtt meghalhatnak.
Személyes beszélgetésekkel nyomás alatt lehet tartani a levegőszennyezőket. Ha cselekednél, beszélj azokkal a szomszédokkal, akik veled együtt szenvednek a másik szomszéd mérgező füstjétől és csöngessetek át hozzá, beszéljetek vele, tájékoztassátok, próbáljátok meggyőzni arról, hogy amit tesz, senkinek nem jó. Érdemes lehet létrehozni egy-egy Facebook csoportot is az adott utca, környék kapcsán, megkönnyítendő a kommunikációt a tenni akaró emberek között.
Ha úgy látod, hogy csak a hatóság segíthet, panaszodat a Budakeszi Járási Hivatalnak tudod megírni, illetve hívhatod az önkormányzat által biztosított zöld számot is (06 80 180-001), ami alapján a rendőr és közterületes járőr hamar a helyszínre megy és dokumentálja az esetet, majd ők ezt továbbítják az illetékes hatóság felé.
Azt akarjuk elérni, hogy mindenki értse meg, senkinek nincs joga mérgezni a környezetében élőket, minket, többieket.
- Csatlakoztunk az országos mozgalomhoz
A budaörsi Ne Fűts Hulladékkal Mozgalomból indult ki az országos mozgalom, reméljük, hogy más települések mozgalmainak, egyesületeinek tapasztalataival felgyorsíthatjuk a folyamatot, melynek eredménye a tiszta levegő lesz.
Az országos mozgalom weboldala: https://www.nefutshulladekkal.hu/
És facebook oldala: https://www.facebook.com/NeFutsHulladekkalMozgalom - Facebook oldal
Módosítottuk Facebook oldalunk nevét és elérését, az új cím: @NeFutsHulladekkalBudaors
- Weboldal mobilon
Frissítettük weboldalunkat, mobilon is böngészhető minden tartalom.
- Adatok böngészése 2020. novembertől kezdve
A 3 óvoda és egy bölcsőde napi átlag adatai elérhetőek grafikonon a Napi átlag szállópor adatok aloldalon.
FONTOS, hogy a mérőink nem hitelesítettek, azonban a bennük használt szállópor szenzorok magas minőségi normáknak felelnek meg és bevizsgáltak (MCERTS certifikáció). A közölt adatok tájékoztató jellegűek!
- Logó készült
- Háttérkép készült
- További mérőpontokat állítottunk be
Új szállópor mérő pontokat állítottunk be az Ady Endre, Kálvária, Ostor és Diófa utcákban.
- Helyzetjelentés
Milyen levegőt szívnak gyerekeink az oviban, bölcsiben?
A Ne fűts hulladékkal mozgalom helyzetjelentése
2020. november – december2020. november közepén 3 budaörsi óvoda és egy bölcsőde udvarára szállópor mérőket helyeztünk ki, a mérések adatait a www.nefutshulladekkal.hu weboldalon lehet követni. A mérők kihelyezésével célunk, hogy számszerűsítsük a láthatatlant, illetve, hogy a mérések eredményei szakmai beszélgetéseket, hatósági egyeztetéseket indítson el. Mindemellett pedig hasznos a mindennapokban is: például mielőtt szellőztetünk vagy játszótérre indulunk, rápillanthatunk az adatokra.
A levegőminőség megállapításánál a PM2.5-nek nevezett szállópor mérésére helyeztük a hangsúlyt. A PM2.5 érték az 1 köbméter levegőben lévő, 2.5μm átmérőnél kisebb porszemcsék mennyiségét (tömegét) adja meg. Szemben a hatóságok által mért, és határértékkel ellátott PM10-el (10μm átmérőjű porszemcsék) a PM2.5-nek károsabb hatása van az egészségünkre. Az emberi hajszál átmérőjének harmincada méretű PM2.5 az orrunkon, légcsövünkön könnyeddén keresztülhaladva, mélyen a tüdőnkbe hatol és akár a véráramba is bejuthat, felületén számos – többek között a hulladékkal fűtésből származó – rendkívül káros és veszélyes anyagot szállítva. Magyarországon a rossz levegő az otthoni hulladék, kezelt fák égetése, vagy rossz minőségű tűzifa használata miatt keletkezik, pedig a törvény szerint hulladékkal fűteni bűncselekmény is lehet! Az így keletkező rossz levegő rákot, szívinfarktust, agyvérzést, a magzatok genetikai károsodását, impotenciát és számos más betegségeket okozhat, így közös érdekünk, hogy Budaörsön javítsunk ezen a helyzeten.
Jelen cikkben 2020. november közepe és december vége közötti mérések adatait vizsgálva a következő eredményekre jutottunk:
Az alábbi ábrán látható, hogy a másfél hónapos időszak alatt, az idő több mint felében a levegő minősége egészségtelen volt. Az egyes kategóriák megállapításánál az ún. AQI-t (Air Quality Index), az Amerikai Környezetvédelmi Hivatal javaslatait vettük figyelembe (https://www.airnow.gov/aqi/aqi-basics/)
A levegőben található PM2.5 szállópor értékének átlaga 38,76μg/m³ volt, ami jóval magasabb, mint az EU által éves határértéknek meghatározott 25μg/m³. Igaz, fontos figyelembe venni azt is, hogy a 2020 tavaszi és nyári teszt méréseink alapján 10μg/m3 átlagot mértünk, így éves szinten még megvalósulhat az EU-s határérték alatti érték.
A négy budaörsi intézménynél kihelyezett mérők adatait egyenként vizsgálva kiderült, hogy a Mindszenty Óvoda, a Kincskereső Óvoda és a Pitypang Bölcsőde levegő minősége, az említett AQI szerint az érzékeny csoportok számára (gyerekek és idősek) egészségtelen volt, a Pagony Óvodában elfogadható. (Kincskereső Óvoda: 45.9μg/m³, Mindszenty Óvoda: 39.26μg/m³, Pitypang Bölcsőde: 38.19 μg/m³, Pagony Óvoda: 32.63μg/m³)
Napszakokra (órás bontásban) vizsgálva az adatokat az látszik, hogy a reggeli és az esti órákban rosszabb, a napközbeni órákban jobb a levegő minősége.
Az alábbi, következő ábrán pedig az látható órás bontásban, hogy az egyes mért helyszíneken, a közös, PM2.5 átlaghoz képest mekkora eltérést mutatnak az adatok (ezt az ábrán látható csíkok színével jelöltük). Ebből pedig azt a következtetést lehet levonni, hogy a Kincsereső Óvodában a legrosszabb a helyzet, mivel itt látható a legnagyobb, rossz irányú eltérés a nap összes órájában.
Az adatok vizsgálata során látható volt, hogy sokszor az egyes mérők adatai szinte együtt mozogtak, tehát nem közvetlen, helyi hatás érvényesült. Ennek oka valószínűleg az – és fontos kiemelni –, hogy a levegő minősége nagyban függ az időjárási viszonyoktól is. Ha esik az eső vagy fúj a szél, akkor egyértelműen jobb a levegő. Amikor a felsőbb légrétegekben melegebb levegő jelenik meg valamilyen időjárási hatás miatt, akkor az alsó légrétegekben a szállópor feldúsul, mivel az alsó rétegek hideg levegőjéből a por nem tud feljutni a melegebb rétegekbe, ez az ún. hidegpárna hatás. Izekben az esetekben szmog alakulhat ki. Ilyen időjárási jelenség esetén különösen fontos, hogy ne fűtsünk hulladékkal vagy rossz minőségű fával, mert azt akár napokig is szívhatjuk, méréseink is jelentős levegőminőség romlást mutattak ezekben az időszakokban.
Hasonló jelenség léphet fel esténként is, miután lemegy a nap: a hideg földfelszín gyorsabban lehűti az alsóbb légrétegeket és ezért a szállópor lassabban jut fel a magasabb légköri rétegekbe, tehát a fűtésből származó rossz levegő egy időre egy szűkebb, alsó légrétegben ragad bent.
Fontos az is – ami a már említett tavaszi és nyári teszt méréseink alapján is állítható -, hogy a szállópor koncentrációnak elsősorban nem az autók az okai, erről ír a Hermann Ottó Intézet egyik tanulmánya is:„Az elmúlt években elkészített országos légszennyező anyag kibocsátási leltárok adataiból kiderül, hogy napjainkban a kisméretű szállópor kibocsátásához a legnagyobb mértékben a lakossági fűtés járul hozzá (több, mint 80 %-kal). Emellett lényegesen kisebb a hozzájárulása a korábban fő probléma-forrásnak gondolt iparnak (kb. 5 %) és közlekedésnek (kb. 5 %).”
Tehát legtöbbet a levegő jobb minőségéért azzal tehetünk, ha figyelünk fűtési szokásainkra és csak megfelelő módon és megfelelő energiaforrással fűtünk.
Ahogy arról mozgalmunk 2019 januári és februári, nyílvános találkozóin is szó volt, amennyiben hulladékkal vagy rossz minőségű fával történő fűtést észlelünk a környezetünkben, először próbáljunk meg beszélni szomszédunkkal, tájékoztassuk a helytelen fűtés következményeiről, a helyes fűtésről és értsük meg a helyzetét. Amennyiben szükséges és megtehetjük, nyújtsunk neki segítséget. Ezen kívül felhívhatjuk figyelmét arra is, hogy Budaörs Önkormányzatánál a rászorulók számára jó minőségű szociális tűzifa igényelhető. Amennyiben viszont nem a szükség miatt fűt a szomszédunk helytelenül és nem sikerül dűlőre jutni vele, úgy lehetőségünk van hívni az önkormányzat éjjel-nappal hívható zöldszámát: a 06 80 180-001 ingyenes számon lehet bejelenteni a rossz fűtéssel kapcsolatos kirívó eseteket. A bejelentés után a közterület-felügyelet és a rendőrkapitányság munkatársai – akik az esti órákban is közös járőrszolgálatot látnak el -, rövid időn belül kimennek a helyszínre, dokumentálják az esetet és továbbítják az ügyben hivatalos hatósági jogkörrel rendelkező járási hivatal felé.
Tegyünk közösen azért, hogy gyerekeink tisztább levegőben nőhessenek fel, mert a levegő minőségének javítása mindannyiunk felelőssége!
- Siker!
2020. elején indított petíciónk és a több, mint 600 aláíró, együttműködésre sarkallta Budaörs Város Önkormányzat, a Közterület Felügyelet, a Budaörsi Rendőrkapitányság és a Budakeszi Járási Hivatal munkatársait! Megbeszélésük eredményeképp 2020. december elején az önkormányzat működésbe hozott egy próbaidőszakra szánt megoldást, a helytelen fűtéssel kapcsolatban.
Az aHang-al közösen az alábbi email-t küldtük budaörsieknek és a petíciót aláíróknak.
Egy fontos budaörsi sikerről számolunk be, nagy előrelépés történt a hulladékkal fűtőkkel kapcsolatos hatósági intézkedés menetében! Át is adjuk a szót a budaörsi Ne Fűts Hulladékkal Mozgalomnak:
Budaörs Város Önkormányzata vállalta, hogy egy hónapos próbaidőszakra éjjel-nappal hívható zöldszámot indít: a rossz fűtéssel kapcsolatos budaörsi kirívó eseteket a 06 80 180-001 ingyenes számon lehet bejelenteni.
A bejelentés után a közterület-felügyelet és a rendőrkapitányság munkatársai – akik az esti órákban is közös járőrszolgálatot látnak el -, kimennek a helyszínre, dokumentálják az esetet, és továbbítják az ügyben hivatalos hatósági jogkörrel rendelkező járási hivatal felé.
Teljes közleményük a weboldalukon érhető el: www.budaors.hu.
Mit nyertünk ezzel?
- egyszerűsödik a bejelentés menete, valós intézkedés történik a bejelentés után nem sokkal, és az önkormányzat is közvetlenül tapasztalja meg, hogy hol és milyen problémák vannak a városban;
- budaörsi lakosok bízhatnak abban, hogy az időben történő, hatékony intézkedésnek lesz visszatartó ereje;
- még erősebbek és még magabiztosabbak lettünk: újra bebizonyosodott, hogy lehet sikert és eredményt elérni civil szerveződéssel! Egyrészt sokan vagyunk, akik hallatni akarják a hangjukat, másrészt vannak olyan önkormányzatok, önkormányzati és állami intézmények, akik ezt hajlandóak meghallani, és akikkel ki lehet alakítani jó együttműködést egy-egy közös cél érdekében.
- További előrelépés – és elsősorban a gyerekek védelmében indított kampánysorozatunk újabb része -, hogy frissítettük a weboldalunkat, ahol budaörsi, gyerekekkel foglalkozó intézmények udvarára kihelyezett, szállópormérők adatait lehet valós időben és visszamenőlegesen böngészni. Látogass el a nefutshulladekkal.hu oldalra! Az oldalt elsősorban asztali gép vagy laptop képernyőjére optimalizáltuk, de mobilon is megnézheted, ha épp az utcán sétálva rossznak érzed a levegőt.
Mi következik ezután?
A legfőbb célunk továbbra is az, hogy tájékoztassunk, hogy megértessük a hulladékkal fűtő lakosokkal, hogy mennyire káros a tevékenységük mind a környezetre, mind pedig a városban élők egészségére nézve, és meggyőzzük őket arról, hogy változtassanak rossz szokásukon.
Újra hangsúlyoznánk, hogy bármit, amit teszünk, nem azok az emberek ellen tesszük, akik kényszerből fűtenek hulladékkal. Fontos megérteni és tudni, hogy sokkal kevesebben vannak a kényszerből hulladékkal fűtők, mint azok, akik tájékozatlanság vagy gondatlanság, nemtörődömség miatt, még rosszabb esetben valamilyen anyagi haszon elérése érdekében fűtenek helytelenül.
Boldog, békés ünnepeket és sikerekben, örömben gazdag új évet kíván:
A budaörsi Ne Fűts Hulladékkal Mozgalom és az aHang
- Lépjünk fel közösen a rossz fűtésből adódó légszennyezettség ellen!
Budaörs Város Önkormányzata weboldalán megjelent közlemény szerint
A ROSSZ FŰTÉSSEL KAPCSOLATOS KIRÍVÓ ESETEKET A
06 80 180-001
INGYENES SZÁMON LEHET BEJELENTENIA bejelentés után a közterület-felügyelet és a rendőrkapitányság munkatársai – akik az esti órákban is közös járőrszolgálatot látnak el -, kimennek a helyszínre, dokumentálják az esetet és továbbítják az ügyben hivatalos hatósági jogkörrel rendelkező járási hivatal felé.
Forrás: www.budaors.hu
- Elindult új weboldalunk
A weboldalt teljesen átalakítottuk. 3 budaörsi óvodában és egy bölcsődében elhelyezett szállópor mérő adatai alapján számolt, aktuális és visszamenőleges levegőminőséget mutatunk a térképen.
- Ezt csináltuk tavasztól őszig
Tavasz elején, látva a levegő minőséggel kapcsolatos rossz eredményeket a budaörsi, gyerekekkel foglalkozó intézmények többségénél, elhatároztuk, hogy szállópor mérőt fejlesztünk és helyezünk ki ezeknek a helyeknek egy részére.
A mérők kihelyezését azért gondoljuk fontosnak, mert így
- számszerűsjük a „láthatatlan”-t
- az információ segíthet megoldást találni
- indikáció lehet a szakmai beszélgetések elindításához
- indikáció lehet a hatósági egyeztetések elindításához
- beszédtémává teheti az ügyet
A szállópor mérők bár nem hitelesítettek, mégis, a nyári tesztjeink alapján úgy látjuk, hogy jó képet kaphatunk arról, hogy mi a helyzet pár budaörsi bölcsődénél, óvodánál és általános iskolánál. A mérők azt sem tudják közvetlenül mérni, hogy a levegőben hulladék égetéséből származó füst van, azonban a magas szállópor koncentrációnak eleve számos káros egészségügyi hatása van, illetve egyfajta hordozója lehet azoknak a veszélyes molekuláknak, melyek komoly fenyegetést jelentenek az egészségünkre.
2020. november 12-én megkaptuk az Önkormányzat és az érintett intézmények hozzájárulását, így a hét folyamán az alábbi helyekre helyezzük ki a mérőket:
- Pitypang Bölcsőde
- Kincskereső Óvoda
- Farkasréti Pagony Óvoda
- Mindszenty József Római Katolikus Óvoda
Rövid teszt üzem és az adatok megjelenítését szolgáló weboldal rész véglegesítése után majd lehet böngészni az adatokat.
- Értesítést küldtünk
Az aHang csapata segítségével az alábbi értesítést küldük ki mindenkinek, aki aláírta a petíciót:
Kedves Hölgyem, Uram!
2020. március elején indítottuk petíciónkat, „Hatékony hatósági
intézkedést követelünk a nemtörődöm hulladékkal fűtők ellen!” címmel.2020. október 24-ig, ezt a petíciót 647-en írták alá, köszönjük ezúton
is, hogy támogatta kezdeményezésünket.A petíciót az alábbi intézményeknek, hivataloknak címeztük:
Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság
Országos Rendőr-főkapitányság
Budakeszi Járási Hivatal
Budaörs Város ÖnkormányzataA követelésünk lényege, hogy dolgozzák ki azt a cselekvési tervet,
illetve biztosítsák a
végrehajtáshoz szükséges tárgyi, emberi és szervezeti erőforrásokat,
amelyek alapján a bölcsődék, óvodák és általános iskolák 200 méteres
körzetéből érkező bejelentés esetén, 1 órán belül kiérkeznek és
megteszik a szükséges méréseket, intézkedéseket a hulladékkal fűtő
állampolgár ellen.A petíció az említett szervezetekhez 2020. szeptember 30-án került
kiküldésre és tekintettel arra, hogy 30 napjuk van a válaszadásra,
jelenleg is várjuk a visszajelzéseiket. Ez a határidő indokolt esetben
meghosszabbítható.Jó hír, hogy Budaörs Önkormányzata vállalta, hogy összehívja a feleket
egy egyeztetésre és tudomásunk szerint ennek a találkozónak a
szervezése folyamatban van, akárhogy is lesz, annyi már most biztosan
mondható, hogy megmozdult valami.Továbbra is bízunk abban, hogy az említett intézmények, hivatalok
felismerik, hogy anélkül nem lehet érdemi változást elérni az ügyben,
hogy világos lenne a társadalom azon részének, akik nemtörődömségből
okoznak súlyos betegségeket másoknak, hogy ezért akár súlyos árat is
fizethetnek.Jelentkezünk, amint további konkrétumok derülnek ki az ügyben.
Üdvözlettel,
Ne Fűts Hulladékkal Mozgalom
Budaörs - Megkértük
Megkértünk egy hulladékot égető lakost, hogy hagyjon fel egészség- és környezet károsító tevékenységével.
- Hol tart a petíció aláírása?
Sokan támogatátták petíciónkat, mely a gyerekek által látogatott intézmények levegőszennyezettségének megszüntetéséhez a hatóságot szólítja fel hatékonyabb szerepvállalásra.
A petíciót 2020. március 25-ig 551-en írták alá.
- Felmérés eredménye
A budaörsi bölcsődék, óvodák és általános iskolák 2/3-ánál problémát jelent a légszennyezés!
2020 januárban és februárban kérdőívet küldtünk az összes budaörsi bölcsődének, óvodának és általános iskolának. Arra kértük az intézmények vezetőit, hogy a kérdőív kitöltésével támogassák törekvéseinket. A megkeresett 21 intézményből 16 intézmény (76%) töltötte ki a kérdőívet, az eredménye elszomorító lett és bőven ad okot aggodalomra.
Kiderült, hogy a választ adó intézmények majdnem 2/3-ánál problémát jelent a légszennyezés, (ötödénél nagy problémát). Sokszor lehetetlen a szellőztetés, a légszennyezés miatti kevesebb a szabadtéri játék és jelentős mértékben (40%) jelölték meg, hogy a légszennyezés hatása szem, orr, torok irritációban, illetve asztma és egyéb krónikus légúti megbetegedések gyakoribb előfordulásának formájában nyilvánul meg.
A légszennyezés fő okai között fej-fej mellett végzett első helyen a gépjármű forgalom és a hulladék és/vagy rossz minőségű, illetve a fa és szén tüzelő égetése.
A kérdőív kitért arra is, hogy mennyire értenek egyet a különböző állításokkal, melyek között lehetséges megoldásokat is felsoroltunk. Leginkább (98%) azzal értettek egyet, hogy a levegő minőségének javítása mindenki felelőssége, azonban nagy egyetértést váltott ki az is, hogy a szennyezők felelősségre vonás menetének gyorsításán, egyértelműsítésén kéne dolgoznia a hatóságoknak, illetve hogy több tájékoztató / oktató kampányt kellene folytatni a témában.
A kérdőívre adott összesített válaszok letöltéséhez kattints ide.
- Petíciót indítottunk!
Petíciót küldtünk a hatóságoknak! Írd alá te is!
Hatékony hatósági intézkedést követelünk a nemtörődöm hulladékkal fűtők ellen!
A hulladékégetés elleni hatékony hatósági intézkedés elmaradása súlyos lészennyezési problémát okoz Budaörsön és ennek a bölcsődés, óvodás és iskolás gyerekek is áldozatai.
Az biztosra vehető, hogy sok felnőtt élete évekkel lesz rövidebb a légszennyezés miatt, azonban azt nem hagyhatjuk, hogy ugyanezt gyermekeink is elszenvedjék!A hatékony hatósági intézkedést követelő petíciónkat elolvashatod, aláírhatod és elküldheted az érintett hatóságok részére az A Hang oldalán: kattints ide
Arra bátorítjuk más települések mozgalmait is, hogy indítsák el hasonló petíciójukat. Ha egyeztetnél ezügyben, keress minket az info@nefutshulladekkal.hu email címen!
- Mi lesz a folytatás?
A 2019-2020-as fűtésszezonban a kisgyerekek által is gyakran látogatott intézmények, helyszínek levegőminőségének védelmét állítottuk kampányunk középpontjába. Első lépésként térképet készítettünk, amin bárki megnézheti, hogy egy-egy budaörsi ház közel esik-e egy-egy budaörsi bölcsődéhez, óvodához, iskolához vagy játszótérhez.
Célunk, hogy bölcsődék, óvodák, iskolák és játszóterek környékén kiemelt tájékoztató kampányt indítsunk, második lépésként pedig, hogy a hatóságnál elérjük, kiemelten kezeljék azokat a panaszokat, melyek bölcsődék, óvodák, iskolák vagy játszóterek környékéről érkeznek.
- Beszélgetés a képviselő jelöltekkel
2019. szeptember végén közös beszélgetésre hívtuk az önkormányzati választáson induló helyi képviselő jelöleteket. Összefoglalót a Budaörsi Napló cikkében talál.
- Indulás
2019. január és február hónapban négy találkozó alkalmával, 10-15 budaörsi lakossal együtt, közösen kerestük a választ arra, hogyan érhetjük el célunkat. Mi a legjobb módja annak, hogy meggyőzzünk szomszédunkat arról, hagyjon fel a káros fűtéssel?
Összefoglalónkat az eredményekről ide kattintva töltheted le!
A helyi sajtó minden találkozóról írt beszámolót, a Rólunk írták aloldalon megtalálhatod mindegyiket.